Executive List 2019


Board Members

President

Michel Khouday

President Elect

Catherine Mulligan

SVP & Chair, Regional Coordinating Committee

Brenda McCabe

Past President & Honorary Treasurer

Glenn Hewus

VP, Administration Coordinating Committee

Wade Zwicker

Vice President, Technical Divisions and Committees

Gopal Achari

Vice President, Technical Programs

Gordon Lovegrove

Vice President, Atlantic Region

Samuel Richard

Vice President, Quebec Region

Frédéric Brunet

Vice President, Ontario Region

Peter Calcetas

Vice President, Prairie Region

Vaibhav Banthia

Vice President, Western Region

Min Sun

Vice President, International

Bing Chen

Member at Large representing Corporate members

Peter Langan

Member at Large representing Council of Heads and Chairs of Canadian Civil Engineering Departments

Dan Palermo

In addition to the above elected Director positions, which are voting positions on the Board, there are two non-voting positions on the Board appointed by others:

Position
Representative – Canadian Geotechnical Society (non-voting)  Mario Ruel

Chairs of Divisions, Committees and Programs as of June 2018

Position
REPORTING TO SENIOR VICE PRESIDENT
Chair, Student Affairs Committee Charles-Darwin Annan
Chair, Young Professional Committee Rami Mansour
ADMINSTRATION COORDINATING COMMITTEE
Chair, Communications Committee Spencer Arbuckle
Chair, Conference Committee Graham Sterparn
Chair, Corporate Engagement Committee Susan Tighe
Chair, History Committee Mike Bartlett
Chair, Honours and Fellowships Committee Gordon Jin
Chair, Membership Services Committee Stephanie Dalo
Financial Planning Advisory Committee (FPAC)
PROGRAMS COODINATING COMMITTEE 
Technical Divisions & Committees
Chair, Cold Regions Division Matthew Follett
Chair, Construction Division Adel Francis
Chair, Engineering Management Committee Constantine Katsanis
Chair, Engineering Mechanics/Materials Division Alam Shahria
Chair, Environmental Division Kelvin Ng
Chair, Hydrotechnical Division Kerry Mazurek
Chair, Innovation and IT Committee George Akhras
Chair, Structures Division Ashraf El Damatty
Chair, Sustainable Development Committee
Chair, Transportation Division TBD
Technical Programs
Chair, Engineering Practice Committee
Chair, Education and Research Committee Elena Dragomirescu
Chair, Asset Management Committee Mike Benson
Chair, Technical Publications Committee Farnaz Sadeghpour
Editor, CJCE Nihar Biswas
NLT Coordinator James Garland

INTERNATIONAL

Position
Reporting to the VP International
International Affairs Committee Jeanne Huang